Pravidelné čištění organismu ...

Pravidelné čištění organismu zajistí zdraví a chuť do života

DITA URBÁNKOVÁ je poradkyní pro výživu. Ví, co mají lidé pro sebe udělat, aby se cítili dobře.

DITA URBÁNKOVÁ je poradkyní pro výživu. Ví, co mají lidé pro sebe udělat, aby se cítili dobře. Autor: Deník/Květa Korbářová

16.2.2013 14:34

Svitavy – Tak, jako smýváme nečistoty z povrchu svého těla, neměli bychom zapomínat ani na očistu uvnitř těla.

 

O tom, jak bychom se měli o sebe postarat, aby nám bylo dobře, nám řekla poradkyně pro výživu DITA URBÁNKOVÁ ze Svitav.

Kdy bychom měli začít s očistným režimem?
Lidský organismus sice umí nežádoucí látky pravidelně vylučovat, ale nesmíme jej dlouhodobě přetěžovat. Zdravé tělo má větší schopnost zbavovat se toxinů. Pokud je však náš organismus „zanesený" a my jej nadále zásobujeme dalšími škodlivými látkami, ztrácí svoji samočistící schopnost. Sníží se odolnost celého organismu a objeví se nejrůznější zdravotní potíže – zažívací problémy, ztížené dýchání, častá nachlazení, celková slabost, zácpa, kožní problémy, přibývání na váze, alergie, podrážděnost a podobně. Detoxikace je vhodná zejména v jarních měsících pro pročištění organismu po zimním období. Právě v zimě se do těla dostává velké množství škodlivých, toxických látek. Vhodnější a účinnější než nárazovité, často drastické, jednorázové detoxikace jednou ročně, je pro organismus pravidelná očista a celková a trvalá změna životního stylu.

Co je základem očisty?
Absolutním základem je správný pitný režim.Na deset kilogramů váhy bychom měli vypít tři až čtyři deci především čisté vody, nebo např. s přídavkem citrónu. Při detoxikaci bychom se měli zcela vyhýbat kávě, colovým a slazeným nápojům - limonádám, energy drinkům a samozřejmě alkoholu.

Z čeho by měl být složený jídelníček?
V jídelníčku je nezbytně nutné zajistit organismu dostatek vitamínů a minerálních látek. Nesmíme zapomínat na dostatek vlákniny ve stravě. Denně bychom měli sníst asi dvě stě gramů ovoce a čtyři sta gramů zeleniny, dávat přednost celozrnným výrobkům, před výrobky z bílé mouky. Nezapomínat na příjem bílkovin a vlákniny ve formě luštěnin alespoň dvakrát až třikrát týdně. Z masa dávat přednost rybám a libovým masům. Tato doporučení jsou obecně platná nejen pro období detoxikace. V tepelné úpravě je nutno preferovat především vaření a dušení a zcela se vyhýbat smaženým jídlům a přepáleným tukům.

Na co nesmíme zapomínat?
Možná moje odpověď vyloudí tvářích úsměv nebo zardění, ale věc, na kterou NIKDY nesmíme zapomínat, je pravidelná stolice. Tato zdánlivě nedůležitá a úsměvná součást našeho života je východní medicínou považovaná za jednoznačně nejdůležitější kritérium zdravotního stavu. Pokud není pravidelná – každý den minimálně jednou, ideálně dvakrát – stává se již tématem k vážnějšímu zamyšlení. První místo na světě v rakovině tlustého střeva jsme si nějak zasloužit museli, o nárůstu různých alergií a atopických ekzémů nemluvě.

Co si myslíte o tom, když někdo chce zhubnout tím, že přestane úplně jíst?
To je ta největší a zároveň nejčastější chyba, které se lidé dopouštějí. Organismus hladovějícího člověka přepne do tzv. ,,nouzového režimu". Dochází k postupnému zpomalení metabolismu a tudíž i schopnosti spalovat kalorie. Navíc dochází ke ztrátě svalové hmoty. Věrným přítelem takto hubnoucích lidí se stává únava, vyčerpání, nervozita, podrážděnost, postupně i padání vlasů, lámání se nehtů, atd., protože tělo strádá a chybí mu dostatek kvalitních živin. Při déletrvajícím hladovění se postupem času člověk navíc stává zimomřivým, nerad se hýbe, miluje horké nápoje a horká jídla. Přes hladovění cesta k ideální váze opravdu nevede!

V čem dělají lidé největší chyby?
Pokud bych neměla zabíhat do konkrétností, jako je nesnídání, nepravidelný režim, nevečeření, apod., shrnula bych nejčastější chyby jako: věčné zkoušení ,,zaručených" diet a ,,rad" z různých knih a časopisů. Často lidé vytrhnou z kontextu jen část informace a pak její opakovanou aplikací svému tělu více ublíží. Navíc si lidé stále nejsou ochotni připustit fakt, že bez skutečné celkové změny životního stylu prožijí život hubnutím, ale nikdy doopravdy nezhubnou. Nejraději by byli, aby je někdo ,,zhubl", aby je to osobně nestálo moc času a hlavně úsilí. Ideálně spolknout nějakou zázračnou pilulku a ráno se vzbudit v jiném dokonalém těle. Bohužel, ale poradce může maximálně ukázat cestu, ale jít si už po ní musí každý sám! Při hubnutí musí jít vždy ruku v ruce zdravá a vyvážená strava a správné stravovací návyky, dobrý pitný režim, pohyb, psychika, tedy relaxace a schopnost odbourávat stres.

Na co všechno má očistná kůra vliv?
Očista má pozitivní účinky na celý organismus. Dokáže pomoci při řadě nemocí, odbourává únavu, pozitivně působí na psychiku člověka. Očistné procedury jsou doporučované i zdravým lidem jako prevence. Po pravidelně prováděné detoxikaci se cítíme zdravěji, plni elánu a chuti do života. Detoxikace je i dobrým startem k redukci váhy. Usazeniny ve střevech váží průměrně tři až čtyři kilogramy, u některých jedinců mohou vážit až dvanáct kilo. Je obvyklé, že při podstoupení očistných procedur člověk ztratí váhu, aniž by to bylo z vnějšku viditelné.

Patří k této kůře také pohyb?
Řada žen se zbytečně trápí sporty, jež jsou k redukci váhy naprosto nevhodné, jako je například zumba, spinning ve špatné tepové frekvenci nebo nadměrné posilování. Redukce tuku je zaručená pouze za aerobních podmínek, tj. za přítomnosti kyslíku, který umožňuje jeho spalování. Může se jednat o chůzi, lehký jogging, jízdu na kole nebo plavání, ale ne ve studené vodě! Jako nejlepší prostředek k redukci tělesné hmotnosti doporučuje Světová zdravotnická organizace severskou chůzi se speciálními holemi. Při ní dochází k zapojení až devadesáti procent svalů a spálíme o třetinu více energie než při běžné chůzi. A přesto se subjektivně cítíme méně unavení.

Autor: Květuše Korbářová

http://svitavsky.denik.cz/zpravy_region/pravidelne-cisteni-organismu-zajisti-zdravi-a-chut-do-zivota-20130216.html